HC2E-HP-AC24V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 24VAC Amber Relay PCB Type
product image
HC2E-HP-AC24V Picture
SeekIC No. : 002565611 Detail
HC2E-HP-AC24V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 24VAC Amber Relay PCB Type
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-HP-AC24V
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-HP-AC24V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)7.2 VAC
Control On Voltage (Max)19.2 VAC
Coil Current50mA