HC2E-HP-AC48V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V
product image
HC2E-HP-AC48V Picture
SeekIC No. : 003829947 Detail
HC2E-HP-AC48V: RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-HP-AC48V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HCE Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 25mA Coil Voltage: 48VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 3A
Switching Voltage: 250VAC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 38.4 VAC Turn Off Voltage (Min): 14.4 VAC
Features: Sealed - Amber Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 3A
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Switching Voltage: 250VAC - Max
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Coil Current: 25mA
Series: HCE
Features: Sealed - Amber
Coil Voltage: 48VAC
Turn On Voltage (Max): 38.4 VAC
Turn Off Voltage (Min): 14.4 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-HP-AC48V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage48VAC
Control Off Voltage (Min)14.4 VAC
Control On Voltage (Max)38.4 VAC
Coil Current25mA