HC2E-HP-DC110V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 100/110VDC Amber Relay PCB Type
product image
HC2E-HP-DC110V Picture
SeekIC No. : 002565880 Detail
HC2E-HP-DC110V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 100/110VDC Amber Relay PCB Type
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-HP-DC110V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-HP-DC110V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage110VDC
Control Off Voltage (Min)11 VDC
Control On Voltage (Max)88 VDC
Coil Current10mA