HC2E-HTM-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 24VDC Amber Relay Top Moun
product image
HC2E-HTM-DC24V Picture
SeekIC No. : 002565165 Detail
HC2E-HTM-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 24VDC Amber Relay Top Moun
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-HTM-DC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-HTM-DC24V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current37mA