HC2E-L-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 24VDC Amber Relay Plug-In
product image
HC2E-L-DC24V Picture
SeekIC No. : 002565327 Detail
HC2E-L-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 2 Form C 24VDC Amber Relay Plug-In
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2E-L-DC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2E-L-DC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current37mA