HCC26DREH-S93
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET
product image
HCC26DREH-S93 Picture
SeekIC No. : 003073256 Detail
HCC26DREH-S93: CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCC26DREH-S93
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Configuration : Half Bridge Module
Manufacturer: Sullins Connector Solutions Card Type: Non Specified - Dual Edge
Gender: Female Number of Positions/Bay/Row: 26
Number of Positions: 52 Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s) Contact Material: Beryllium Copper
Contact Finish: Gold Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Contact Type: Full Bellows Color: Blue
Packaging: Tray
Description
Gender: Female
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: -
Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Card Type: Non Specified - Dual Edge
Packaging: Tray
Series: -
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s)
Number of Positions: 52
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Contact Type: Full Bellows
Color: Blue
Flange Feature: Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material: Beryllium Copper
Number of Positions/Bay/Row: 26
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCC26DREH-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Solder Eyelet
FeaturesFlange
Number of Positions 52
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlue