HE12-1A83-02
Reed Relay 1 Form A 12 V High Voltage PCB
product image
HE12-1A83-02 Picture
SeekIC No. : 002573968 Detail
HE12-1A83-02: Reed Relay 1 Form A 12 V High Voltage PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HE12-1A83-02
Mfg:
MEDER electronic
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 12 VDC
Maximum Switched Power : 50 W Maximum Switched Current : 3 A
Coil Suppression Diode : No Coil Resistance : 260 Ohms
Description
Termination Style :
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Coil Suppression Diode : No
Coil Voltage : 12 VDC
Maximum Switched Power : 50 W
Maximum Switched Current : 3 A
Coil Resistance : 260 Ohms
Features:
Power switching up to 50 W available
Special pin outs available
1 Form A and 1 Form B are standard
Various case sizes and cable lengths available
> 26 mm spacing between contact and coil available
Application
• High voltage test sets
• Cable testers
• Medical equipment (RF surgery)
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHE12-1A83-02
VendorMEDER electronic
CategoryRelays
Relay TypeReed
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage3A @ 7500VAC/DC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.8 VDC
Control On Voltage (Max)8.4 VDC
Coil Current47.9mA