HFA320NJ40D
DIODE HEXFRED 400V 321A TO-244AB
product image
HFA320NJ40D Picture
SeekIC No. : 004129948 Detail
HFA320NJ40D: DIODE HEXFRED 400V 321A TO-244AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HFA320NJ40D
Quick Details
Series: HEXFRED® Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.55V @ 320A Current - Reverse Leakage @ Vr: 12µA @ 400V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 321A (DC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V Reverse Recovery Time (trr): 140ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Series Connection Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: TO-244AB Isolated Tab Supplier Device Package: TO-244AB (Isolated)
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400V
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Packaging: Bulk
Diode Configuration: 1 Pair Series Connection
Series: HEXFRED®
Reverse Recovery Time (trr): 140ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 12µA @ 400V
Package / Case: TO-244AB Isolated Tab
Supplier Device Package: TO-244AB (Isolated)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.55V @ 320A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 321A (DC)
Reduced Snubbing
 Extensive Characterization of
     Recovery Parameters
Specifications
Parameter
Max.
Units
VR
Cathode-to-Anode Voltage
400
V
IF @ TC = 25°C
Continuous Forward Current
321
A
IF @ TC = 100°C
Continuous Forward Current
160
IFSM
Single Pulse Forward Current 
EAS
Non-Repetitive Avalanche Energy ‚
1.4
mJ
PD @ TC = 25°C
Maximum Power Dissipation
625
W
PD @ TC = 100°C