HG2-AC115V
General Purpose / Industrial Relays 20A DPDT 115VAC .250 QUICK CONNECT
product image
HG2-AC115V Picture
SeekIC No. : 002565322 Detail
HG2-AC115V: General Purpose / Industrial Relays 20A DPDT 115VAC .250 QUICK CONNECT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG2-AC115V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 115 VAC
Coil Current : 31.3 mA Mounting Style : Screw
Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Current Rating :
Coil Resistance :
Switching Voltage :
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Mounting Style : Screw
Coil Voltage : 115 VAC
Coil Current : 31.3 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG2-AC115V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage115VAC
Control Off Voltage (Min)34.5 VAC
Control On Voltage (Max)92 VAC
Coil Current31.3mA