HG2-AC12V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V
product image
HG2-AC12V Picture
SeekIC No. : 003829665 Detail
HG2-AC12V: RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG2-AC12V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HG Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 300mA Coil Voltage: 12VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 20A
Switching Voltage: 250VAC - Nom Turn On Voltage (Max): 9.6 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 3.6 VAC
Features: - Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In, QC - 0.250" (6.3mm)
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Packaging: Bulk
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Turn Off Voltage (Min): 3.6 VAC
Mounting Type: Socketable
Contact Rating (Current): 20A
Coil Voltage: 12VAC
Turn On Voltage (Max): 9.6 VAC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Switching Voltage: 250VAC - Nom
Series: HG
Coil Current: 300mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG2-AC12V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage12VAC
Control Off Voltage (Min)3.6 VAC
Control On Voltage (Max)9.6 VAC
Coil Current300mA