HG3-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 3 Form C 12VDC H Capacity Pwr Relay
product image
HG3-DC12V Picture
SeekIC No. : 002564827 Detail
HG3-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 3 Form C 12VDC H Capacity Pwr Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG3-DC12V
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG3-DC12V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit3PDT (3 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current134mA