HG3-DC48V
General Purpose / Industrial Relays 3 Form C 48VDC H Capacity Pwr Relay
product image
HG3-DC48V Picture
SeekIC No. : 002565180 Detail
HG3-DC48V: General Purpose / Industrial Relays 3 Form C 48VDC H Capacity Pwr Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HG3-DC48V
  • Negotiable
Quick Details
Coil Voltage : 48 VDC
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHG3-DC48V
Mounting TypeSocket
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Circuit3PDT (3 Form C)
Contact Rating @ Voltage20A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current33.1mA