HGTG30N120D2
Features: • 30A, 1200V• Latch Free Operation• Typical Fall Time - 580ns• High Input Impedance• Low Conduction LossPinoutSpecificationsCollector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 1200 VCollector-Gate Volta...
product image
HGTG30N120D2 Picture
SeekIC No. : 004362162 Detail
HGTG30N120D2: Features: • 30A, 1200V• Latch Free Operation• Typical Fall Time - 580ns• High Input Impedance• Low Conduction LossPinoutSpecificationsCollector-Emitter Voltage . . . . ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG30N120D2
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 30A, 1200V
• Latch Free Operation
• Typical Fall Time - 580ns
• High Input Impedance
• Low Conduction Loss
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 1200 V
Collector-Gate Voltage, RGE =1MW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VCGR 1200 V
Collector Current Continuous at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC25 50 A
Collector Current Continuous at VGE =15V at TC = +90 . . . . . . . . . . . . . . . .  IC90 30 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 200 A
Gate-Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  VGES ±20 V
Gate-Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = +150 . . . . . . . . . . . . . .SSOA 200A at 0.8 BVCES
Power Dissipation Total at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 208 W
Power Dissipation Total Derating TC > +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1.67 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . .TJ, TSTG -55 to +150
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 6 mS
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 15 mS