HGTG30N60A4D
IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
product image
HGTG30N60A4D Picture
SeekIC No. : 00142290 Detail
HGTG30N60A4D: IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG30N60A4D
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 75 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 463 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Package / Case : TO-247-3
Continuous Collector Current at 25 C : 75 A
Power Dissipation : 463 W
Features:
• >100kHz Operation At 390V, 30A
• 200kHz Operation At 390V, 18A
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . . 60ns at TJ = 125oC
• Low Conduction Loss
• Temperature Compensating SABER™ Model
www.fairchildsemi.com
Specifications
&Z (Asm. Plant Code)
&3 (3-Digit Date Code)
&K Line 2: 30N60A4D
* Fairchild 1,000 piece Budgetary Pricing
Package marking information for product HGTG30N60A4D is available. Click here for more information .
Collector Current Continuous
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTG30N60A4D
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 30A
Power - Max463W