HGTG32N60E2
Features: • 32A, 600V• Latch Free Operation• Typical Fall Time - 600ns• High Input Impedance• Low Conduction LossPinoutSpecificationsCollector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . BVCES 600 VCollector-Gat...
product image
HGTG32N60E2 Picture
SeekIC No. : 004362164 Detail
HGTG32N60E2: Features: • 32A, 600V• Latch Free Operation• Typical Fall Time - 600ns• High Input Impedance• Low Conduction LossPinoutSpecificationsCollector-Emitter Voltage . . . . ....
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG32N60E2
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 32A, 600V
• Latch Free Operation
• Typical Fall Time - 600ns
• High Input Impedance
• Low Conduction Loss
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . BVCES 600 V
Collector-Gate Voltage RGE = 1MW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. VCGR 600 V
Collector Current Continuous at TC = +25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  IC25 50 A
Collector Current Continuous at VGE = 15V, at TC = +90 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC90 32 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  ICM 200 A
Gate-Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate-Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = +150 . . . . . . . . . . . . . . . . . SSOA 200A at 0.8 BVCES
Power Dissipation Total at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  PD 208 W
Power Dissipation Derating TC > +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.67 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . . .TJ, TSTG -55 to +150
Short Circuit Withstand Time (Note 2)at VGE = 15V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 3 ms
Short Circuit Withstand Time (Note 2)at VGE = 10V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 15 ms