HGTG40N60B3
IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT UFS Series
product image
HGTG40N60B3 Picture
SeekIC No. : 00142662 Detail
HGTG40N60B3: IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT UFS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTG40N60B3
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.4 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 70 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Power Dissipation : 290 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 70 A
Package / Case : TO-247-3
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.4 V
Power Dissipation : 290 W
Features:
• 70A, 600V at TC = +25
• Square Switching SOA Capability
• Typical Fall Time - 160ns at +150
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCES 600 V
Collector-Gate Voltage, RGE = 1MW. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCGR 600 V
Collector Current Continuous At TC = +25(Package Limited) . . . . . . . . . . . . . . . . .IC25 70 A
Collector Current Continuous At TC = +110. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . IC110 40 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 330 A
Gate-Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±20 V
Gate-Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TC = +150. . . . . . . . . . . . . . . . . .SSOA 160A at 0.8 BVCES
Power Dissipation Total at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 290 W
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . . . .TJ, TSTG -40 to +150
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 15V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 2 s
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . tSC 10 s
&Z (Asm. Plant Code)
&3 (3-Digit Date Code)
&K Line 2: G40N60B3
* Fairchild 1,000 piece Budgetary Pricing
Package marking information for product HGTG40N60B3 is available. Click here for more information .
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTG40N60B3
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)70A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 40A
Power - Max290W