HGTP12N60A4D
IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
product image
HGTP12N60A4D Picture
SeekIC No. : 00142422 Detail
HGTP12N60A4D: IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP12N60A4D
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 54 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 167 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V
Package / Case : TO-220-3
Power Dissipation : 167 W
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Continuous Collector Current at 25 C : 54 A
Features:
• >100kHz Operation  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  390V, 12A
• 200kHz Operation  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  390V, 9A
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . . 70ns at TJ = 125oC
• Low Conduction Loss
• Temperature Compensating SABER™ Model
www.intersil.com
• Related Literature
   - TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount
   Components to PC Boards
Specifications
Collector Current Continuous
Maximum Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL
Parameters:
Technical/Catalog InformationHGTP12N60A4D
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)54A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 12A
Power - Max167W