HGTP12N60D1
Features: • 12A, 600V• Latch Free Operation• Typical Fall Time <500ns• High Input Impedance• Low Conduction LossPinoutSpecificationsCollector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . .. .. .. .. .. .. . BVCES 600 VCollector-Gate Voltage ...
product image
HGTP12N60D1 Picture
SeekIC No. : 004362192 Detail
HGTP12N60D1: Features: • 12A, 600V• Latch Free Operation• Typical Fall Time <500ns• High Input Impedance• Low Conduction LossPinoutSpecificationsCollector-Emitter Voltage . . . ....
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP12N60D1
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 12A, 600V
• Latch Free Operation
• Typical Fall Time <500ns
• High Input Impedance
• Low Conduction Loss
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector-Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . .. .. .. .. .. .. . BVCES 600 V
Collector-Gate Voltage RGE = 1MW . . . . . . . . . . .. . . . . . .. .. .. .. .. .. ..  . BVCGR 600 V
Collector Current Continuous at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . .. .. .. .. .. .. . IC25 21 A
at VGE = 15V at TC = +90 . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . . . . . . . .. .. .. .. .. .. IC90 12 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. .. .. .. .. .. ..  ICM 48 A
Gate-Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. .. .. .. .. .. VGES ±25 V
Switching Safe Operating Area at TJ = +150. . .. .. .. .. .. .. .. SSOA 30A at 0.8 BVCES
Power Dissipation Total at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. .. .. .. .. .. ..  . PD 75 W
Power Dissipation Derating TC > +25 . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . .. .. .. .. .. .. . 0.6 W/