HGTP14N36G3VL
IGBT Transistors 14a 380V Logic Level
product image
HGTP14N36G3VL Picture
SeekIC No. : 00143730 Detail
HGTP14N36G3VL: IGBT Transistors 14a 380V Logic Level
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP14N36G3VL
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 390 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.6 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 10 V
Continuous Collector Current at 25 C : 18 A Gate-Emitter Leakage Current : 500 uA
Power Dissipation : 100 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Package / Case : TO-220AB-3
Power Dissipation : 100 W
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.6 V
Continuous Collector Current at 25 C : 18 A
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 390 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 10 V
Gate-Emitter Leakage Current : 500 uA
Features:
• Logic Level Gate Drive
• Internal Voltage Clamp
• ESD Gate Protection
• TJ = 175
• Ignition Energy Capable
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector-Emitter Bkdn Voltage at 10mA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCER 390 V
Emitter-Collector Bkdn Voltage at 10mA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVECS 24 V
Collector Current Continuous at VGE = 5V, TC = +25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  IC25 18 A
Collector Current Continuous at VGE = 5V, TC = +100. . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC100 14 A
Gate-Emitter Voltage (Note) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±10 V
Inductive Switching Current at L = 2.3mH, TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ISCIS 17 A
Inductive Switching Current at L = 2.3mH, TC = + 175 . . . . . . . . . . . . . . . . . .ISCIS 12 A
Collector to Emitter Avalanche Energy at L = 2.3mH, TC = +25. . . . . . . . . . . EAS 332 mJ
Power Dissipation Total at TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 100 W
Power Dissipation Derating TC > +25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.67 W/
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . TJ, TSTG -40 to +175
Electrostatic Voltage at 100pF, 1500Ω. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ESD 6 KV