HGTP14N37G3VL
IGBT Transistors 14A 370V N-Ch
product image
HGTP14N37G3VL Picture
SeekIC No. : 00143825 Detail
HGTP14N37G3VL: IGBT Transistors 14A 370V N-Ch
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP14N37G3VL
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 380 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 10 V Continuous Collector Current at 25 C : 25 A
Gate-Emitter Leakage Current : 500 uA Power Dissipation : 136 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-220AB-3
Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Package / Case : TO-220AB-3
Continuous Collector Current at 25 C : 25 A
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 380 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 10 V
Power Dissipation : 136 W
Gate-Emitter Leakage Current : 500 uA
Features:
• Logic Level Gate Drive
• Internal Voltage Clamp
• ESD Gate Protection
• TJ = 175
• Internal Series and Shunt Gate Resistors
• Low Conduction Loss
• Ignition Energy Capable
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Breakdown Voltage at 10mA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .BVCER 380 V
Emitter to Collector Breakdown Voltage at 10mA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .BVECS 24 V
Collector Current Continuous at VGE = 5V, TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC25 25 A
Collector Current Continuous at VGE = 5V, TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .IC110 18 A
Gate to Emitter Voltage (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGEM ±10 V
Inductive Switching Current at L = 3mH, TC = 25. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ISCIS 15 A
Inductive Switching Current at L = 3mH, T C = 150. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ISCIS 11.5 A
Collector to Emitter Avalanche Energy at L = 3 mH, TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . .  EAS 340 mJ
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 136 W
Power Dissipation Derating TC > 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.91 W/
Electrostatic Voltage HBM at 250pF, 1500Ω All Pin Configurations. . . . . . . . . . . . . . . ESD 5 kV
Electrostatic Voltage MM at 200pF, 0Ω All Pin Configurations. . . . . . . . . . . . . . . . . . . ESD 2 kV
Maximum Lead Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL 300