HGTP20N35G3VL
IGBT Transistors Coil Dri 20A 350V
product image
HGTP20N35G3VL Picture
SeekIC No. : 00143727 Detail
HGTP20N35G3VL: IGBT Transistors Coil Dri 20A 350V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP20N35G3VL
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 375 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.6 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 10 V
Continuous Collector Current at 25 C : 20 A Gate-Emitter Leakage Current : 590 uA
Power Dissipation : 150 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Continuous Collector Current at 25 C : 20 A
Power Dissipation : 150 W
Package / Case : TO-220AB-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.6 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 10 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 375 V
Gate-Emitter Leakage Current : 590 uA
Features:
• Logic Level Gate Drive
• Internal Voltage Clamp
• ESD Gate Protection
• TJ = 175
• Ignition Energy Capable
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector-Emitter Bkdn Voltage At 10mA, RGE = 1kΩ. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . BVCER 375 V
Emitter-Collector Bkdn Voltage At 10mA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  BVECS 24 V
Collector Current Continuous At VGE = 5.0V, TC = +25, Figure 7 . . . . . . . . . . . .IC25 20 A
Collector Current Continuous At VGE = 5.0V, TC = +100 . . . . . . . . . . . . . . . . . IC100 20 A
Gate-Emitter-Voltage (Note) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . VGES ±10 V
Inductive Switching Current At L = 2.3mH, TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   ISCIS 26 A
Inductive Switching Current At L = 2.3mH, TC = +17 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ISCIS 18 A
Collector to Emitter Avalanche Energy At L = 2.3mH, TC = +25 . . . . . . . . . . .  EAS 775 mJ
Power Dissipation Total At TC = +25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PD 150 W
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . TJ, TSTG -40 to +175
Electrostatic Voltage at 100pF, 1500Ω. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..ESD 6 KV