HGTP20N60C3
Features: • 45A, 600V, TC = 25oC• 600V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 108ns at TJ = 150oC• Short Circuit Rating• Low Conduction Loss• Related Literature- TB334 Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC B...
product image
HGTP20N60C3 Picture
SeekIC No. : 004362204 Detail
HGTP20N60C3: Features: • 45A, 600V, TC = 25oC• 600V Switching SOA Capability• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 108ns at TJ = 150oC• Short Circuit Rating• Low Conduct...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HGTP20N60C3
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 45A, 600V, TC = 25oC
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . 108ns at TJ = 150oC
• Short Circuit Rating
• Low Conduction Loss
• Related Literature
- TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards"
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Collector to Emitter Voltage . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . .BVCES 600 V
Collector Current Continuous
At TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . IC25 45 A
At TC = 110 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  IC110 20 A
Collector Current Pulsed (Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ICM 300 A
Gate to Emitter Voltage Continuous. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .VGES ±20 V
Gate to Emitter Voltage Pulsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. VGEM ±30 V
Switching Safe Operating Area at TJ = 150 (Figure 2) . . . . . . . . . . ..SSOA 20A at 600V
Power Dissipation Total at TC = 25 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..PD 164 W
Operating and Storage Junction Temperature Range . . . . . . . . . . . . TJ, TSTG -55 to 150
Maximum Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . TL300
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 12V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 4 µs
Short Circuit Withstand Time (Note 2) at VGE = 10V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .tSC 10 µs