HK1608R12K-T
RF Inductors INDCTR HIFREQ MLTLYR 0603 120nH 10%
product image
HK1608R12K-T Picture
SeekIC No. : 001216275 Detail
HK1608R12K-T: RF Inductors INDCTR HIFREQ MLTLYR 0603 120nH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HK1608R12K-T
Quick Details
Inductance : 120 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps Maximum DC Resistance : 0.68 Ohms
Self Resonant Frequency : 800 MHz Q Minimum : 8
Termination Style : SMD/SMT
Q Minimum : 8
Tolerance : 0.3 nH
Inductance : 120 nH
Self Resonant Frequency : 800 MHz
Maximum DC Resistance : 0.68 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationHK1608R12K-T
VendorTaiyo Yuden
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance120nH
Tolerance±10%
PackagingTape & Reel (TR)
TypeCeramic
Current 300mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 100MHz
Self Resonant Freq500MHz
DC Resistance (DCR)1.200 Ohm Max