HK50A-12/A
Linear and Switching Power Supplies 12V 4.2A
product image
HK50A-12/A Picture
SeekIC No. : 002754724 Detail
HK50A-12/A: Linear and Switching Power Supplies 12V 4.2A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HK50A-12/A
Mfg:
TDK-Lambda
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Commercial/Medical : Commercial Output Power Rating : 50.4 W
Input Voltage : 85 VAC to 132 VAC Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 12 V Output Current (Channel 1) : 4.2 A
Mounting Style : Chassis Dimensions : 4.69 in L x 2.83 in W
Description
Product :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Output Voltage (Channel 3) :
Output Current (Channel 3) :
Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Mounting Style : Chassis
Commercial/Medical : Commercial
Output Current (Channel 1) : 4.2 A
Output Power Rating : 50.4 W
Input Voltage : 85 VAC to 132 VAC
Dimensions : 4.69 in L x 2.83 in W
Parameters:
Technical/Catalog InformationHK50A-12/A
VendorTDK-LAMBDA AMERICAS INC
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)50.4W
Voltage - Output12V
Voltage - Input85 ~ 132V
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output12 VDC @ 4.2A
2nd Output-
3rd Output-
4th Output-
Mounting TypeChassis Mount
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names HK50A 12 A