HL02R05S12YC
DC/DC Converters 2W REG 5V TO 12V
product image
HL02R05S12YC Picture
SeekIC No. : 002730227 Detail
HL02R05S12YC: DC/DC Converters 2W REG 5V TO 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL02R05S12YC
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 2 W
Input Voltage Range : 4.75 V to 5.25 V Input Voltage (nominal) : 5 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 166 mA Package / Case Size : DIP
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Package / Case Size : DIP
Input Voltage (nominal) : 5 V
Output Power : 2 W
Input Voltage Range : 4.75 V to 5.25 V
Output Current (Channel 1) : 166 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL02R05S12YC
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input5V
Output12V
Power (Watts)2W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 166mA