HL1-HTM-AC100V-F
General Purpose / Industrial Relays HL1 Relay
product image
HL1-HTM-AC100V-F Picture
SeekIC No. : 002548782 Detail
HL1-HTM-AC100V-F: General Purpose / Industrial Relays HL1 Relay
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL1-HTM-AC100V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Contact Current Rating : 15 A
Coil Voltage : 100 VAC Coil Current : 14.7 mA
Switching Voltage : 125 VAC Mounting Style : Screw
Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Coil Resistance :
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Contact Current Rating : 15 A
Mounting Style : Screw
Coil Voltage : 100 VAC
Coil Current : 14.7 mA
Switching Voltage : 125 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL1-HTM-AC100V-F
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 125VAC
Coil Voltage100VAC
Control Off Voltage (Min)30 VAC
Control On Voltage (Max)80 VAC
Coil Current12mA