HL1-PL-AC240V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V
product image
HL1-PL-AC240V Picture
SeekIC No. : 003829640 Detail
HL1-PL-AC240V: RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HL1-PL-AC240V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HL Manufacturer: Panasonic Electric Works
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 5mA Coil Voltage: 240VAC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 15A
Switching Voltage: 125VAC - Nom Turn On Voltage (Max): 192 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 72 VAC
Features: LED Indicator Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Contact Rating (Current): 15A
Packaging: Bulk
Coil Current: 5mA
Features: LED Indicator
Coil Voltage: 240VAC
Turn On Voltage (Max): 192 VAC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Turn Off Voltage (Min): 72 VAC
Series: HL
Switching Voltage: 125VAC - Nom
Parameters:
Technical/Catalog InformationHL1-PL-AC240V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 125VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)72 VAC
Control On Voltage (Max)192 VAC
Coil Current5mA