HLMP-6300-F0010
Standard LED - Through Hole Poly Dome Red
product image
HLMP-6300-F0010 Picture
SeekIC No. : 0053602 Detail
HLMP-6300-F0010: Standard LED - Through Hole Poly Dome Red
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HLMP-6300-F0010
Mfg:
Avago Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Illumination Color : Red Luminous Intensity : 10 mcd
Viewing Angle : 90 deg Lens Color/Style : Tinted, Diffused
Forward Current : 30 mA Forward Voltage : 6 V
LED Size : 2.1 mm x 2.2 mm Packaging : Bulk
Description
Wavelength/Color Temperature :
Illumination Color : Red
Packaging : Bulk
Lens Color/Style : Tinted, Diffused
Luminous Intensity : 10 mcd
Viewing Angle : 90 deg
LED Size : 2.1 mm x 2.2 mm
Forward Current : 30 mA
Forward Voltage : 6 V
Description
Dome Packages
Lead Configurations
All of these HLMP-6300 Series  devices are made by encapsulating LED chips on axial lead frames to form molded epoxy subminiature lamp packages. The Agilent Technolgies series of subminiature Right Angle Indicators are industry standard status indicators that incorporate tinted diffused LED lamps in black plastic housings. The 2.54 mm (0.100 in.) wide packages may be side stacked for maximum board space savings. The silver plated leads are in line on 2.54mm (0.100 in.) centers, a standard spacing that makes the PC board layout straight-forward. These  HLMP-6300 Series  products are designed to be used as back panel diagnostic indicators and logic status indicators on PC boards.
Parameters:
Technical/Catalog InformationHLMP-6300-F0010
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryOptoelectronics
ColorRed
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating10mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ3.0V
Wavelength - Dominant626nm
Wavelength - Peak635nm
Current - Test10mA