HM53-001R8HLF
HIGH POWER LOW COST INDUCTORS
product image
HM53-001R8HLF Picture
SeekIC No. : 003457293 Detail
HM53-001R8HLF: HIGH POWER LOW COST INDUCTORS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HM53-001R8HLF
Quick Details
Series: HM53 Manufacturer: TT Electronics/BI
Inductance: 1.8µH Current: 15A
Current - Saturation: - Current - Temperature Rise: -
Type: Toroidal Tolerance: ±20%
Maximum Power Dissipation : 20000 mW Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 3.5 mOhm Max Q @ Freq: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Inductance: 1.8µH
Mounting Type: Through Hole
Current: 15A
DC Resistance (DCR): 3.5 mOhm Max