HMD8M36M18G
Features: ·Part Identification HMD8M36M18---- 2048 Cycles/32ms Ref. Solder Lead HMD8M36M18G-- 2048 Cycles/32ms Ref. Gold Lead·Access times : 50, 60ns·High-density 32MByte design·Single + 5V ±0.5V power supply·JEDEC standard PDpin and pinout·Fast Page with Parity mode operation·/CAS-before-/RAS ref...
product image
HMD8M36M18G Picture
SeekIC No. : 004364644 Detail
HMD8M36M18G: Features: ·Part Identification HMD8M36M18---- 2048 Cycles/32ms Ref. Solder Lead HMD8M36M18G-- 2048 Cycles/32ms Ref. Gold Lead·Access times : 50, 60ns·High-density 32MByte design·Single + 5V ±0.5V po...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HMD8M36M18G
·Part Identification
   HMD8M36M18---- 2048 Cycles/32ms Ref. Solder Lead
   HMD8M36M18G-- 2048 Cycles/32ms Ref. Gold Lead
·Access times : 50, 60ns
·High-density 32MByte design
·Single + 5V ±0.5V power supply
·JEDEC standard PDpin and pinout
·Fast Page with Parity mode operation
·/CAS-before-/RAS refresh capability
·/RAS-only and Hidden refresh capability
Specifications
PARAMETER
SYMBOL
RATING
Voltage on Any Pin Relative to Vss
VIN ,OUT
-1V to 7.0V
Voltage on Vcc Supply Relative to Vss
Vcc
-1V to 7.0V
Power Dissipation
PD
18W
IOS
50mA
rating conditions for extended periods may affect device reliability.
Description
The HMD8M36M18G is a 8M x 36bit dynamic RAM high density memory module.
The module HMD8M36M18G consists of sixteen CMOS 4M x 4bit DRAM in 24-pin SOJ packages and two CMOS 4Mx 4bit Quad-CAS DRAM in 28pin SOJ packages mounted on a 72-pin, double-sided, FR-4-printed circuit board. A 0.1 or 0.22uF decoupling capacitor is mounted on the printed circuit board for each DRAM components.
The module HMD8M36M18G is a single In-line Memory Module with edge connections and is intended for mounting in to 72-pin edge connector sockets. All module components may be powered from a single 5V DC power supply and all inputs and outputs are TTL-compatible.