HSMBJLCR60
product image
HSMBJLCR60 Picture
SeekIC No. : 004366209 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HSMBJLCR60
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Suppresses transient in forward direction up to 500 Watts Peak Pulse Power @ 10/1000 s
• Economical small plastic surface mount with robust axial subassembly package
• Also available in axial-leaded package with part number LCR60 (see separate data sheet)
• RoHS Compliant devices available by adding "e3" suffix
Application
• Improved performance in low capacitance of 30 pF
• Low Capacitance for data-line protection to 10 MHz
• ESD and EFT protection per IEC61000-4-2 and IEC61000-4-4 respectively
• Secondary lightning protection per IEC61000-4-5 with 42 Ohms source impedance in the forward direction for Class 1, 2, 3, and 4
• Secondary lightning protection per IEC61000-4-5 with 12 Ohms source impedance in the forward direction for Class 1, 2, and 3
Specifications
• Forward Peak Pulse Current at 25oC: 44 Amps @ 10/1000 s with repetition rate of 0.01% or less*
• Steady State Power Dissipation* at TL = +75: 2.5 Watts.
• Clamping Speed (0 volts to V(BR) Min.) less than 5 nanoseconds.
• Operating and Storage Temperature: -65to +150.
Description
The HSMBJLCR60 low capacitance rectifier is used in parallel applications with a low-capacitance transient voltage suppressor (TVS) such as the HSMBJSAC5.0-50 series for unidirectional applications as shown in Figure 4.It is rated for 44 Amp forward surges to compliment this 500 Watt TVS series and also provide a low capacitance and a low forward (VF) voltage with fast response time. The low capacitance rating of 30 pF when used in parallel to the HSMBJLCR60 series will result in a total capacitance of 60 pF or less at zero volts for protecting higher frequency applications from inductive