HY62LF16206A-LT12C
Features: ·Fully static operation and Tri-state output· TTL compatible inputs and outputs· Battery backup(L-part) -. 1.2V(min) data retention· Standard pin configuration -. 48-TSOP1(12mm X 14mm, 12mm X 18mm)PinoutSpecifications Symbol Parameter Rating Unit Remark VIN, VOUT Input/Outpu...
product image
HY62LF16206A-LT12C Picture
SeekIC No. : 004368365 Detail
HY62LF16206A-LT12C: Features: ·Fully static operation and Tri-state output· TTL compatible inputs and outputs· Battery backup(L-part) -. 1.2V(min) data retention· Standard pin configuration -. 48-TSOP1(12mm X 14mm, 12m...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HY62LF16206A-LT12C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·  Fully static operation and Tri-state output
·  TTL compatible inputs and outputs
·  Battery backup(L-part)
     -. 1.2V(min) data retention
·  Standard pin configuration
     -. 48-TSOP1(12mm X 14mm, 12mm X 18mm)
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Rating Unit Remark
VIN, VOUT Input/Output Voltage -0.3 to 3.3 V
Vcc Power Supply -0.3 to 3.3 V
TA Operating Temperature 0 to 70 °C
TSTG Storage Temperature -40 to 125 °C
PD Power Dissipation 1.0 W
TSOLDER Ball Soldering Temperature & Time 260 · 10 °C·sec
Note :
Description
This device HY62LF16206A-LT12C has a data retention mode that guarantees data to remain valid at a minimum power supply voltage of 1.2V.