HYE18P32160AC12.5
product image
HYE18P32160AC12.5 Picture
SeekIC No. : 004369072 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HYE18P32160AC12.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• High density (1T1C-cell) Synchronous 32-Mbit Pseudo-Static RAM
• Designed for cell phone applications (CellularRAM)
• Functional-compatible (Asynchronous mode) to conventional low power asynchronous SRAM devices
• Organization 2M * 16
• Refresh-free operation
• 1.8 V single power supply (VDD and VDDQ)
• Low power optimized design
ISTANDBY = 90 A (for L-part1)) or 120uA (for standard part), data retention mode
IDPD = < 25 A (32M), non-data retention mode
• Low power features (partly adopted from the JEDEC standardized low power SDRAM specifications)
Temperature Compensated Self-Refresh (TCSR)
Partial Array Self-Refresh (PASR)
Deep Power Down Mode (DPD)
• User configurable interface supporting three different access protocols (values from 9.6 part)
asynchronous SRAM protocol, 70 ns random access cycle time, 20 ns page mode (read only) cycle time
NOR-Flash burst protocol, 70 ns write cycle time, 104 MHz burst mode read cycle
synchronous (bi-directional) interface protocol, 70 ns random cycle time, 104 MHz burst mode read/write cycle
• In NOR-Flash burst or in synchronous mode the additional user settings are featured
programmable fixed burst length of 4/8/16 words or continuous burst mode
programmable latency modes to adjust the desired burst frequency
wrap mode function
programmable WAIT signal polarity and timing
• Byte read/write control by UB/LB (Asynchronous mode and in synchronous burst read)
• Synchronous Data Input Mask function supported by UB/LB in synchronous burst write mode
• Wireless operating temperature range from -25 °C to +85 °C
• P-VFBGA-54 chip-scale package (9 * 6 ball grid)
Specifications
Parameter
Symbol
Limit Values
Unit
Notes
Min.
Max.
Operating temperature range
TC
-25
Storage temperature range
TSTG
-55
Soldering peak temperature (10 s)
TSold
260
Voltage of VDD supply relative to VSS
VDD
-0.3
V
Voltage of VDDQ supply relative to VSS
VDDQ
-0.3
V
Voltage of any input relative to VSS
VIN
Power dissipation
PD
180
mW
Short circuit output current
IOUT
-50
mA
Description
Configured of the HYE18P32160AC12.5 in synchronous burst mode, a peak bandwidth of > 200 Mbyte/s is achieved at the max. clock rate of 104 MHz. The burst length can be programmed and set to either fixed burst lengths of 4, 8- or 16-words1) or set to continuous mode. The 16-word burst mode is specially designed for cached processor designs to speed up cache re-fill operations.