HYE18P32161AC-L70
Features: • High density (1T1C-cell) Synchronous 32-Mbit Pseudo-Static RAM• Designed for cell phone applications (CellularRAM)• Functional-compatible to conventional low power asynchronous SRAM devices• Organization 2M * 16• Refresh-free operation• 1.8 V single ...
product image
HYE18P32161AC-L70 Picture
SeekIC No. : 004369077 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HYE18P32161AC-L70
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• High density (1T1C-cell) Synchronous 32-Mbit Pseudo-Static RAM
• Designed for cell phone applications (CellularRAM)
• Functional-compatible to conventional low power asynchronous SRAM devices
• Organization 2M * 16
• Refresh-free operation
• 1.8 V single power supply (VDD and VDDQ)
• Support of 2.5V and 3.0V I/O voltage options (VDDQ)
• Low power optimized design
ISTANDBY = 90 A for L-part and 120 A for standard part (32M), data retention mode
IDPD = < 25 A (32M), non-data retention mode
• Low power features (partly adopted from the JEDEC standardized low power SDRAM specifications)
Temperature Compensated Self-Refresh (TCSR)
Partial Array Self-Refresh (PASR)
Deep Power Down Mode (DPD)
• 70 ns random access cycle time, 20 ns page mode (read only) cycle time
• Byte read/write control by UB/LB
• Wireless operating temperature range from -25 °C to +85 °C
• P-VFBGA-48 chip-scale package (8 * 6 ball grid)
Specifications
Parameter
Symbol
Limit Values
Unit
Notes
Min.
Max.
Operating temperature range
TC
-25
Storage temperature range
TSTG
-55
Soldering peak temperature (10 s)
TSold
260
Voltage of VDD supply relative to VSS
VDD
-0.3
V
Voltage of VDDQ supply relative to VSS
VDDQ
-0.3
V
Voltage of any input relative to VSS
VIN
Power dissipation
PD
180
mW
Short circuit output current
IOUT
-50
mA
Description
The CelllularRAM of the HYE18P32161AC-L70 can be powered from a single 1.8V power supply feeding the core and the output drivers. Feeding the I/Os with a separate voltage supply the CelllularRAM can be easily adapted to systems operating in an I/O voltage range from 1.8V to 3.0V. The chip is fabricated in Infineon Technologies advanced 0.14m low power process technology.