ICTE-018G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 18V 1500W Unidirectional
product image
ICTE-018G Picture
SeekIC No. : 00247679 Detail
ICTE-018G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 18V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICTE-018G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 30 V
Operating Voltage : 18 V Package / Case : Case 41A-02
Breakdown Voltage : 21.2 V Peak Surge Current : 50 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Bulk
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Operating Voltage : 18 V
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Bulk
Peak Surge Current : 50 A
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : Case 41A-02
Clamping Voltage : 30 V
Breakdown Voltage : 21.2 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationICTE-018G
VendorON Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseAxial
PackagingBulk
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown21.2V