ICTE-12RL4G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 12V 1500W Unidirectional
product image
ICTE-12RL4G Picture
SeekIC No. : 00229463 Detail
ICTE-12RL4G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 12V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ICTE-12RL4G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 12 V
Operating Voltage : 12 V Package / Case : Case 41A-04
Breakdown Voltage : 14.1 V Termination Style : Axial
Peak Surge Current : 10 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 175 C Minimum Operating Temperature : - 65 C
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 12 V
Operating Voltage : 12 V
Termination Style : Axial
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : Case 41A-04
Peak Surge Current : 10 A
Breakdown Voltage : 14.1 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationICTE-12RL4G
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown14.1V