IPP50R250CP
MOSFET COOL MOS PWR TRANS 550V 0.250 Ohms
product image
IPP50R250CP Picture
SeekIC No. : 00154590 Detail
IPP50R250CP: MOSFET COOL MOS PWR TRANS 550V 0.250 Ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP50R250CP
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.25 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.25 Ohms
Continuous Drain Current : 13 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP50R250CP
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C13A
Rds On (Max) @ Id, Vgs250 mOhm @ 7.8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1420pF @ 100V
Power - Max114W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs36nC @ 10V