IPP80N04S3-03
MOSFET OPTIMOS-T PWR-TRANS N-CH 40V 80A 3.2
product image
IPP80N04S3-03 Picture
SeekIC No. : 00151357 Detail
IPP80N04S3-03: MOSFET OPTIMOS-T PWR-TRANS N-CH 40V 80A 3.2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP80N04S3-03
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 3.5 m Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 3.5 m Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP80N04S3-03
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 7300pF @ 25V
Power - Max188W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V