IPP80N06S3L-05
MOSFET MOSFET
product image
IPP80N06S3L-05 Picture
SeekIC No. : 00161015 Detail
IPP80N06S3L-05: MOSFET MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPP80N06S3L-05
Mfg:
Infineon Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0048 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 80 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0048 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPP80N06S3L-05
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.8 mOhm @ 69A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 13060pF @ 25V
Power - Max165W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs273nC @ 10V