IPW50R399CP
MOSFET COOL MOS PWR TRANS 560V 0.399 Ohms
product image
IPW50R399CP Picture
SeekIC No. : 00145840 Detail
IPW50R399CP: MOSFET COOL MOS PWR TRANS 560V 0.399 Ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPW50R399CP
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 9 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.399 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Package / Case : TO-247
Continuous Drain Current : 9 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.399 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationIPW50R399CP
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)560V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C9A
Rds On (Max) @ Id, Vgs399 mOhm @ 4.9A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 890pF @ 100V
Power - Max83W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs23nC @ 10V