IQ82C55A96
IC I/O EXPANDER 24B 44MQFP
product image
IQ82C55A96 Picture
SeekIC No. : 003524450 Detail
IQ82C55A96: IC I/O EXPANDER 24B 44MQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IQ82C55A96
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Intersil
Interface: Programmable Number of I /O: 24
Low Level Output Current : 16 mA Interrupt Output: No
Frequency - Clock: - Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 44-QFP Supplier Device Package: 44-MQFP (10x10)
Description
Series: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Interrupt Output: No
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Frequency - Clock: -
Manufacturer: Intersil
Interface: Programmable
Package / Case: 44-QFP
Supplier Device Package: 44-MQFP (10x10)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIQ82C55A96
Frequency - Clock-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case44-MQFP
PackagingTube
Interrupt OutputNo
Current - Drive2.5mA