IRF2807ZSTRRPBF
MOSFET
product image
IRF2807ZSTRRPBF Picture
SeekIC No. : 00157015 Detail
IRF2807ZSTRRPBF: MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRF2807ZSTRRPBF
Mfg:
International Rectifier
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 280 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2 mOhms Configuration : Single Quint Source
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : D2PAK
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 2 mOhms
Configuration : Single Quint Source
Continuous Drain Current : 280 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRF2807ZSTRRPBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C75A
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.4 mOhm @ 53A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3270pF @ 25V
Power - Max170W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V