IRFBL17N50L
ApplicationTelecom and Data-Com off-Line SMPS Motor Control UninterruptIble Power SupplySpecifications Parameter Max. Units ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 17 A ID @ TC = 100°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V 10 IDM Pulsed Drain Cu...
product image
IRFBL17N50L Picture
SeekIC No. : 004376999 Detail
IRFBL17N50L: ApplicationTelecom and Data-Com off-Line SMPS Motor Control UninterruptIble Power SupplySpecifications Parameter Max. Units ID @ TC = 25°C Continuous Drain Current, VGS @ 10V ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRFBL17N50L
Application
 Telecom and Data-Com off-Line SMPS
Motor Control
UninterruptIble Power Supply
Units
ID @ TC = 25°C
Continuous Drain Current, VGS @ 10V
 17
A
ID @ TC = 100°C
10
IDM
Pulsed Drain Current 
68
PD @TC = 25°C
Power Dissipation
200
W
Linear Derating Factor
1.6
Storage Temperature Range
Soldering Temperature, for 10 seconds (1.6mm from case )