IRG4PC40UD
IGBT W/DIODE 600V 40A TO-247AC
product image
IRG4PC40UD Picture
SeekIC No. : 004377709 Detail
IRG4PC40UD: IGBT W/DIODE 600V 40A TO-247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRG4PC40UD
Mfg:
International Rectifier
Description
Features:
• UltraFast:  Optimized for high operating frequencies 8-40 kHz in hard
   switching, >200 kHz in resonant mode
• Generation 4 IGBT design
   provides tighter parameter distribution and higher efficiency than
   Generation 3
• IGBT co-packaged with HEXFREDTM ultrafast, ultra-soft-recovery anti-
   parallel diodes for use in bridge configurations
• Industry standard TO-247AC package
Units
VCES
Collector-to-Emitter Breakdown Voltage
600
V
IC @ TC = 25
Continuous Collector Current
40
A
IC @ TC = 100
Continuous Collector Current
20
ICM
Pulsed Collector Current
160
ILM
Clamped Inductive Load Current
160
IF @ TC = 100
Diode Continuous Forward Current
15
mJ
IFM
Diode Maximum Forward Current
VGE
Gate-to-Emitter Voltage
± 20
PD @ TC = 25
Maximum Power Dissipation
W
PD @ TC = 100
Maximum Power Dissipation
65
-55 to + 150
Soldering Temperature, for 10 seconds
300 (0.063 in. (1.6mm) from case
Mounting Torque, 6-32 or M3 Screw.               10 lbf•in (1.1 N•m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRG4PC40UD
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 20A
Power - Max160W