IRG4PH40U
IGBT UFAST 1200V 30A TO-247AC
product image
IRG4PH40U Picture
SeekIC No. : 004377727 Detail
IRG4PH40U: IGBT UFAST 1200V 30A TO-247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRG4PH40U
Features:
• UltraFast: Optimized for high operating frequencies up to 40 kHz in
hard switching, >200 kHz in resonant mode
• New IGBT design provides tighter parameter distribution and higher
efficiency than previous generations
• Optimized for power conversion; SMPS, UPS and welding
• Industry standard TO-247AC package
Units
VCES
Collector-to-Emitter Voltage
V
IC @ TC = 25
Continuous Collector Current
41
A
IC @ TC = 100
Continuous Collector Current
21
ICM
Pulsed Collector Current
82
ILM
Clamped Inductive Load Current
82
VGE
Gate-to-Emitter Voltage
±20
V
EARV Reverse Voltage Avalanche Energy
270
mJ
PD @ TC = 25
Maximum Power Dissipation
160
W
PD @ TC = 100
Maximum Power Dissipation
65
-55 to + 150
Soldering Temperature, for 10 seconds
300 (0.063 in. (1.6mm) from case
Mounting Torque, 6-32 or M3 Screw.
10 lbf•in (1.1 N•m)
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRG4PH40U
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)41A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.1V @ 15V, 21A
Power - Max160W