IRGMC30U
product image
IRGMC30U Picture
SeekIC No. : 004377844 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRGMC30U
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The features of IRGMC30U can be summarized as (1)electrically isolated and hermetically sealed; (2)simple drive requirements; (3)latch-proof; (4)fast speed operation>10 kHz; (5)switching-loss rating includes all "tail" losses.
The absolute maximum ratings of IRGMC30U are (1)VCES collector-to-emitter breakdown voltage: 600 V; (2)IC @ TC = 25°C continuous collector current: 17A; (3)IC @ TC = 100°C continuous collector current: 8.0 A; (4)ICM pulsed collector current: 68A; (5)ILM clamped inductive load current: 68A; (6)VGE gate-to-emitter voltage: ± 20 V; (7)PD @ TC = 25°C maximum power dissipation: 75 W; (8)PD @ TC = 100°C maximum power dissipation: 30W; (9)TJ operating junction and TSTG storage temperature range: -55 to + 150°C; (10)lead temperature 300 (0.063in./1.6mm from case for 10s); (11)weight: 9.3 (typical) g.