IRLR7807ZPBF
MOSFET
product image
IRLR7807ZPBF Picture
SeekIC No. : 00153350 Detail
IRLR7807ZPBF: MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRLR7807ZPBF
Mfg:
International Rectifier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V Continuous Drain Current : 43 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 18.2 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 18.2 mOhms
Continuous Drain Current : 43 A
Features:
· Very Low RDS(on) at 4.5V VGS
· Ultra-Low Gate Impedance
· Fully Characterized Avalanche Voltage and Current
Application
· High Frequency Synchronous Buck Converters for Computer Processor Power
· Lead-Free
Specifications
Parameter
Max.
Units
VDS
Drain-Source Voltage
30
V
VGS
Gate-to-Source Voltage
±20
A
ID @ Tc = 25 Continuous Drain Current, VGS
ID @ Tc = 100 Continuous Drain Current, VGS
IDM
Pulsed Drain Current
170
PD @Tc= 25
C Max. Power Dissipation
40
W
PD @Tc= 100
Linear Derating Factor
20
mW/
Soldering Temperature, for 10 seconds
300 (1.6mm from case)
TJ
TSTG
Operating Junction and
Storage Temperature Range
-55 to + 175
Parameters:
Technical/Catalog InformationIRLR7807ZPBF
VendorInternational Rectifier
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C43A
Rds On (Max) @ Id, Vgs13.8 mOhm @ 15A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 780pF @ 15V
Power - Max40W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 4.5V