ISL35111
PinoutDescriptionThe ISL35111 is a de-emphasis driver with extended functionality for advanced protocols operating with line rates up to 11.1Gbps such as 10G Ethernet. The features of ISL35111 are as follows: (1)Supply Voltage (VDD to GND): -0.3V to 1.5V; (2)Voltage at All Input Pins: -0.3V to 1.5...
product image
ISL35111 Picture
SeekIC No. : 004379730 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ISL35111
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The ISL35111 is a de-emphasis driver with extended functionality for advanced protocols operating with line rates up to 11.1Gbps such as 10G Ethernet. The features of ISL35111 are as follows: (1)Supply Voltage (VDD to GND): -0.3V to 1.5V; (2)Voltage at All Input Pins: -0.3V to 1.5V; (3)ESD Rating: High-Speed Pins 1.5kV (HBM), All Other Pins 2kV (HBM).
The following is about the absolute maximum ratings of ISL35111: (1)Max Voltage VIN to GND: -0.5V to +18V; (2)Max Voltage VOUT to GND (10s): -0.5V to VOUT +1V; (3)Voltage on "DNC" pins: No connections permitted to these pins; (4)ESD Ratings: Human Body Model 6kV, Charged Device Model: 2kV.
The electrical characteristics of the ISL35111 are: (1)Output Return Loss Limit(Common Mode): -3 dB at 2.5GHz to 11.1GHz; (2)Residual Deterministic Jitter: 0.1UI at 11.1Gbps; no channel attenuation; de-emphasis disabled; (3)Random Jitter: 0.7 psRMS; (4)Output Transition Time: 35ps at 20% to 80%; (5)Minimum De-Emphasis Level: 0 dB; (6)Maximum De-Emphasis Level: 4 dB; (7)De-Emphasis Resolution: 0.5 dB.