IXBF40N160
IGBT Transistors 40 Amps 1600V
product image
IXBF40N160 Picture
SeekIC No. : 00143504 Detail
IXBF40N160: IGBT Transistors 40 Amps 1600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXBF40N160
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 6.2 V Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : ISOPLUS i4-PAC-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1600 V
Package / Case : ISOPLUS i4-PAC-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 6.2 V
Features:
• High Voltage BIMOSFETTM
- substitute for high voltage MOSFETs with significantly lower voltage drop
- fast switching for high frequency operation
- reverse conduction capability
• ISOPLUS i4-PACTM high voltage package
- isolated back surface
- enlarged creepage towards heatsink
- enlarged creepage between high voltage pins
- application friendly pinout
- high reliability
- industry standard outline
Application
• switched mode power supplies
• DC-DC converters
• resonant converters
• lamp ballasts
• laser generators, x ray generators
Specifications
Symbol Conditions Maximum Ratings
VCES TVJ = 25 to 150     IXBF 40N140
                                   IXBF 40N160
V
V
VGES   ±20 V
IC25
IC90
TC = 25
TC= 90
28
A
A
ICM VGE = 15/0 V; RG = 22 ; TVJ = 125
RBSOA, Clamped inductive load; L = 100 H
40 A
VCEK 0.8VCES
Ptot TC = 25 250 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXBF40N160
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1600V
Current - Collector (Ic) (Max)28A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic7.1V @ 15V, 20A
Power - Max250W