IXDH30N120
IGBT Transistors 30 Amps 1200V
product image
IXDH30N120 Picture
SeekIC No. : 00142942 Detail
IXDH30N120: IGBT Transistors 30 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IXDH30N120
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.4 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-247-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Package / Case : TO-247-3
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.4 V
Features:
· NPT IGBT technology
· low saturation voltage
· low switching losses
· square RBSOA, no latch up
· high short circuit capability
· positive temperature coefficient for easy paralleling
· MOS input, voltage controlled
· optional ultra fast diode
· International standard packages
Application
· AC motor speed control
· DC servo and robot drives
· DC choppers
· Uninteruptible power supplies (UPS)
· Switch-mode and resonant-mode power supplies
Specifications
Symbol
Test Conditions
Maximum
Ratings
VCES
VCGR
TJ = 25to 150
TJ = 25 to 150; RGE = 1 M
V
V
VGES
VGEM
Continuous
Transient
±20
±30
IC25
IC90
IDM
TC = 25
TC = 90
TC = 90, tp = 1 ms
60
A
A
RBSOA
V = ±15 V, T = 125, R = 47
Clamped inductive load, L = 30 µH
ICM = 50
VCEK < VCES
tSC
(SCSOA)
VGE = ±15 V, VCE = VCES, TJ = 125
RG = 47, non repetitive
10
µs
PC
TC = 25                        IGBT
                                      Diode
W
W
TJ
TJM
Tstg
Maximum lead temperature for soldering
1.6 mm (0.062 in.) from case for 10 s
             150
Md
Mounting torque
Nm/lb.in.
Weight
6
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationIXDH30N120
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 30A
Power - Max300W